LATEST NEWS and INFORMATION

JOINT PRIZE WINNERS 2016

Please inform the office if you are unable to attend.


 LADIES PRIZEWINNWERS    
 Club Championship  - Ferntower Bowl    Elaine Davidson  
 Club Championship - Runner Up   Margaret McCartney  
 Handicap Championship: Smith Quaich   Maureen Beaumont   
 Handicap Championship: - Runner Up   Linda Walker  
 Rosebowl    Una Woodburn  
 Adam Trophy: Singles Knock out   Elsa Knox  
 Reid Medal   Una Woodburn  
 Isabel McGregor   Maureen Beaumont  
 Roy Cup   Elaine Davidson  
 Dewar Cup   Morag Penny  
 Foursomes Knock Out Trophy   Una Woodburn & Margaret Birch  
 Birdie Tree Quaich   Elaine Davidson 
 Comrie Vase    Hilda MacPherson  
 Copper Kettle   Margaret Larkman  
Dornock Trophy (Stableford)  Pat Barron  
Coronation Cup ( Summer Eclectic)  Dot Doris 
 Glendevon Salver (Ferntower Ringer)   Lesley Mackenzie 
 Dornock Ringer   Maureen Copland 
 McAinsh Trophy    Linda Walker 
 Putting Trophy    Jane Shuttleworth    
 Ramsay Trophy (Most improved)    Fiona Lambie  
 Swansomes Trophy   Elaine Davidson & Una Woodburn  
 Thistle Brooch   Liz Taylor  
 SLGA Quaich   Fiona Lambie  
SLGA Brooch  Una Woodburn  
SLGA Medals SILVER and  BRONZE     Una Woodburn (S) Maureen Beaumont (B)  
 Annika Sorenstam    Ingrid Clayden  
 Professional Prizes    Elaine Davidson  & Margaret Philips  
 Coronation Foursomes   Maureen Beaumont & Morag Penny  
 Ferntower 18   Margaret Philips  
 Flag Competition   Jacky Clifford  
 3 Clubs and a Putter   Morag Penny  
 Texas Scramble   D Doris, J Shuttleworth, J McGrath  
 Tri-Am   M Beaumont, J McGrath, E Knox  
 SLGA Medals    
 SLGA Medal 1 Silver   Una Woodburn  
 SLGA Medal 1 Bronze   Ingrid Clayden  
 SLGA Medal 2 Silver   Una Woodburn  
 SLGA Medal    2 Bronze   Fiona Lambie  
 SLGA Medal 3 Silver   Jacky Clifford  
 SLGA Medal 3 Bronze   Liz Taylor  
 SLGA Medal 4  Silver   Dot Doris  
 SLGA Medal  4 Bronze   June McGrath  
 SLGA Medal 5 Silver   Una Woodburn  
 SLGA Medal 5 Bronze   Linda Walker  
 SLGA Medal 6 Silver   Una Woodburn  
 SLGA Medal 7 Silver   Claire Hepburn  
 SLGA Medal 7 Bronze   Linda Walker  
 SLGA Medal 8 Silver   Norah McKenzie  
 SLGA Medal 9 Silver   Elaine Davidson  
 SLGA Medal 9 Bronze   Linda Walker  
 SLGA Medal 10 Silver   Ingrid Clayden  
 SLGA Medal 10 Bronze   Maureen Beaumont  
 JUNIOR PRIZEWINNERS    
 Rolland Medal U18 scratch   Charlie Stewart  
 Philp Medal U14 scratch   Cameron Speedie  
 U18 H/Cap Salver   Ally Hogg  Cameron Speedie
 Jimmy Reid Trophy (MIP)   Duncan Lambie  
 Ferntower OOM - Visitor's Centre Shield   Cameron Speedie  
 Professional's Prizes   Katriona Taylor  
 Girls Dornock OOM - Challenge Medal   Catherine Lambie  
  
 GENTS and LADIES    
 Drysdale Cup   Iain Simpson & Margaret Birch   Chic Anderson & Lesley Mackenzie
Vetrans Vase 70+ Mixed  John Freeman  
 Centenary Cups  Gents Scratch   Grant Jenkins  
                           Ladies Scratch   Margaret McCartney  
                           Gents Handicap   Stewart Wyllie  
                            Ladies Handicap  Elizabeth Taylor 
 GENTLEMENS PRIZEWINNERS    
 Club Champion - Stanley Roberts Trophy   Callum McGuigan  
 Club Championship R/U   David Simpson  
 Gents Handicap Salver   Mark McDougall  
 Gents Handicap Salver R/U  Jim Smith Jnr 
 Robertson- Smith  Ewan Campbell  Peter Wishart
 Dornock Cup   Patrick O'Kane   Stuart Cairns
 Millhills Medal   Gordon McGillivray   Alasdair McDougall
 Philips/Herald Trophy   David Simpson   Paul Greenhill
 HLI Cup   Alan Cameron + Neil Gunn  David Simpson + Mark McDougall
 Murray Salver CC SCRATCH   Callum McGuigan  
 Duncan Trophy CC H’CAP   Alasdair McDougall  
 Crieff Challenge Medal  David Ashworth 
 McHardy Medal   Fergus Niven  
  
 Medal Winners Playoff Div1   Bob Wilson  
 Medal Winners Playoff Div 2   John Sutherland  
 Medal Winners Playoff Div 3   John Scott  
 Wright Spoon Play-off (Wright Trophy)   Graham Green  
 G S Gillespie Trophy Spring Scratch   David Simpson  
 Spring Handicap    Callum Saunders  
 G S Gillespie Trophy Summer Scratch   Sean Gadsby  
 Summer Handicap    Ken MacKenzie  
 G S Gillespie Trophy Autumn Scratch   David Simpson  
 Autumn Handicap    Charles Anderson  
 Presidents Medal   David Simpson  
 Still Medal   Garry Wood 
 Innellan Quaich   Bryn Warburton  
 Waverley Targe  Hugh Caldwell 
 Mungall Vase   Keith Allan  
 Schenectady Trophy   Gavin Chater  
 Seniors Trophy   Ian Robertson  
 Veterans Trophy  John Drummond 
 R & A Quaich   Alan Copland  
 MacGregor Medal   Hamish and Gordon McGillivray  
  
  
 Professional Prizes:    
 Div 1   Fraser Doris  
 Div 2  Alan Murray 
 Div 3  David Longmuir 
 Ferntower Trophy (Putting Competition)   Duncan Lambie  
 Captains Prize:    
 Div 1   Ronald Maclean  
 Div 2   Kevin Porter  
 Div 3   Craig Roberts  
 May Texas Scramble    James Smith, Jim Smith Jnr,Stewart Smith   
 Secretary's Stableford   Michael Fitzgerald  
 Medals     
 April   Bob Wilson  
 May   Ewen Robertson  
 June   James Smith  
 July   Phillip Murdoch  
 August   James Andrew  
 September   Sean Gadsby  
 October   Andrew Carlton  
  
  
  
 Spoons     
 April   Alasdair Sutherland  
 May   Michael McIntosh  
 June   John Clifford  
 July   Hugh Caldwell  
 August   Steven Watson  
 September   Andrew Carlton  
 October   Alan Copland  
 OOM winners 6   Denis Ritchie  
 OOM winners 5   Sean Gadsby  
 OOM winners 4   Bill Clark  
 OOM winners 3   Glen Johnston  
 OOM winners 2   Gordon McGillivray  
 OOM winners 1   Fraser Doris  
Dornock 9-hole OOM 3rd   Mike Sweeney 
Dornock 9-hole OOM 2nd Iain Scott 
Dornock 9-hole OOM 1st Steven Berrich